Ismerkedés a holland ABC-vel: B, mint Bonaire
szerző 2016-05-25 10:58 94 5120
Aruba, Bonaire, Curaçao. Ez a három hollandiához tartozó kis karib-tengeri korallsziget alkotja az ABC-szigeteket. Most a búvárok paradicsoma, Bonaire lesz úticélunk.
Arubát elhagyva folytassuk karib-tengeri felfedezőutunkat a Holland Antillákon, és kössünk ki következő úticélunkon, Bonaire-en.
A Holland Királyság következő – egy nagyobb és egy kisebb szigetből álló – szigetcsoportja hajdan szintén a korona gyarmata volt. A mintegy 294 km² területű korallzátonyon napjainkban kb. 12 000-en élnek. Az állandó lakosság egy része a hajdani rabszolgák leszármazottja, ereikben az afrikai feketék és az indiánok vérének keveréke folyik. Az ősöket meglehetősen kemény rabszolgamunkára hozták a szigetre, és kegyetlen körülmények között az értékes só lepárlását és hajóra pakolását végezték, vagy az aloé vera ültetvényeken végeztek igen kemény munkát. Bonaire-en a rabszolgaság korának emlékeit bemutatófarmon vagy a nemzeti park múzeumában tekinthetjük meg.
A sziget növény- és állatvilága nem túl változatos, de annál egzotikusabb és bájosabb. A leguánok valósággal hemzsegnek az autóutakon, a betelepített, és ma már jobbára szabadon élő szamarak pedig az út széléről gyanakvóan tartják szemmel a túristákat. A bozótosok körül apró kolibrik rajai repkednek. Az akár 10 méteresre megnövő óriáskaktuszokból a helyiek kerítéseket készítenek, hogy kíváncsi és éhes szamarakat távol tartsák gondozott kertjeiktől.
Ha jobban megnézzük a sziget autóinak rendszámát, észrevesszük, hogy mindegyiken szerepel: Divers paradise. Nem véletlenül hirdeti a sziget szlogenje, hogy Bonaire a búvárok paradicsoma, hiszen a kivételes adottságokkal rendelkező, változatos és igen gazdag tengeri élővilággal rendelkező szigorúan védett korallzátony rengeteg látnivalót és búvárkalandot tartogat a merülés szerelmeseinek.
A nagytestű ragadozóhalaktól a teknősökön, rájákon át a zöld murénáig szinte miden érdekes vízi élőlénnyel találkozhatunk, látványos nyíltvízi akváriumi élményben lehet részünk a felszín alatt, sőt, még az elsüllyedt Hilma Hooker hajó roncsán is kalandozhatunk kedvünkre. A szigeten eltöltött pár hét után garantáltan másképpen tekintünk majd rohanó nyugati világunkra.