A Festeticsek hagyatéka
szerző 2018-09-20 10:03 92 4930
Hogy mi a közös vonás Balatonszentgyörgy, Bécs, Dég, Dunaharaszti, Keszthely, Simaság, Söjtör és Tolna települések között? Az, hogy az előbb felsorolt városok mindegyikében ott hagyta kézjegyét – valamilyen építészeti remek nyomán – a Festetics család.
A horvátországi, egészen pontosan turopoljei származású magyar nemesi család II. Mátyástól kapott nemesi címerlevelet. Magyarországon először Festetics Pál telepedett le a 17. század közepén, s ettől kezdődően számos kastélyt építtetett a család kis hazánk határain belül is.
Az egyik legismertebb és talán legimpozánsabb építményük a Keszthelyen álló, barokk stílusú Festetics-kastély.
Építtetését 1745-ben Festetics Kristóf kezdte meg. Az akkoriban 34 termes épületet a XVIII. és XIX. században háromszor átépítették, bővítették. Ma a 101 helyiségből álló barokk kastély egyike Magyarország 3 legnagyobb ilyen stílusban épített kastélyának.
A kastély méreteihez illeszkedik az épületet körülvevő hatalmas és gyönyörű park. A parkot a Festetics család céltudatosan szépítette, gazdagította növényritkaságokkal: az ős-öreg fák közt 400 éves növény is akad.. Több mint 50 fafaj és bokorfaj hűvöse alatt lehet sétálni vagy a padokon megpihenni. Közben eljutunk egy sziklakerthez, valamint a híres oroszlános kúthoz, amelyből nyáron friss iható víz csorog.
A Festetics-kastély napjainkban múzeum és konferencia központ is egyben. Állandó és időszaki kiállításait évente mintegy 200 ezer látogató tekinti meg.