Ezért egészséges a libalakoma – Ínycsiklandó recept melléklettel

szerző Ila 3 4900

Szent Márton napján hagyományos étel a liba, melyet általában párolt lila káposztával és burgonyával kínálunk. A liba húsa rendkívül zamatos, bőrével és zsírjával együtt elkészítve pedig kifejezetten szaftos lehet. Aki pedig a zsír szó hallatán az egészsége miatt aggódna, megnyugtathatjuk, a liba és a kacsa zsírja telítetlen zsírsav tartalma miatt legalább olyan egészséges és értékes, mint a mangalica zsír vagy az olívaolaj!

A Márton nap a 40 napos adventi böjtöt megelőző utolsó nap, amikor a jóízű és gazdag falatozás, vigasság megengedett. Ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ma is sok helyen táncos mulatságot csapnak, ahol az asztalról nem hiányozhat egy libafogás és az újbor. A hiedelem szerint ludat illik enni ezen a napon, mert, aki Márton-napján nem eszik libát, az majd egész évben éhezik. Úgy hitték minél többet esznek és isznak, annál egészségesebbek lesznek. Márton az újbor bírája is, ilyenkor ugyanis már iható az újbor. A Márton-napi lúdpecsenyés vacsora végén már kiforrott újborral szokás koccintani, ezt hívják Márton poharának. Ahogyan barna húsú szárnyasokat mindig, elkészítési módtól függetlenül, a libasültet is lágyabb vörösborokkal kínáljuk.

A tipikus Márton napi menü jellemző fogásai a libatepertő, sült libamáj, a libaleves, a libasült párolt káposztával és a lúdláb torta. A legtöbb étterem ezekben a napokban speciális, Márton napi menüvel, libás fogásokkal várják a vendégeket, a ludas fogások otthon is elkészíthetők. A libalakoma nem olcsó csemege, de pozitívum, hogy az állat szinte minden része felhasználható, nagyon finom és most már tudjuk: egészséges is.

 

Márton-napi kötelező

A mondás szerint “Aki Márton napján libát nem eszik, az egész évben éhezik”… egy jóféle libasültön ne múljon a bőségünk és boldogságunk, az a lényeg csak, hogy lassan és hosszan süssük-pároljuk a combokat. Most egy vörösboros és almás változatot hoztunk, a bor savasságának köszönhetően a hús nagyon omlósra párolódik, a krémesre sült fűszeres alma pedig nagyon kellemes kísérője a szaftos húsnak, nem mellesleg ízletesebbé is teszi, persze néhány fűszer társaságában.

 

Vörösboros-almás sült libacomb / Forrás: cookta.hu

 

Vörösboros-almás sült libacomb – Hozzávalók 2 személynek:

  • 2 egész libacomb
  • 2 dl vörösbor
  • 1 fej hagyma
  • 4 gerezd fokhagyma
  • 2 ág rozmaring
  • 1 csillagánizs
  • 1-2 alma
  • 1 evőkanál méz
  • só, bors

Elkészítés: A libacombokat megtisztítjuk, a toklászokat kíméletlenül eltávolítjuk, megmossuk, leszárítjuk, majd sóval és őrölt borssal bedörzsöljük.

A hagymát és a fokhagymát meghámozzuk, a hagymát szálasra, a fokhagymát szeletekre vágjuk, és egy kisebb tepsi alján elterítjük, megágyazunk vele a libacomboknak. Ráhelyezzük a húsokat, közéjük tesszük az összetépkedett rozmaringot és a cikkekre vágott almát.

A vörösbort a csillagánizzsal felforraljuk, a tűzről levéve hozzáadjuk a mézet, összekeverjük, és a libacombokra locsoljuk. Mellé öntünk még 1 dl vizet, alufóliával alaposan lefedjük, és 170 fokos sütőben 1,5 órát sütjük, majd ellenőrizzük, hogy kellően puha. Ha még nem igazán omlós, ami előfordulhat, akkor lefedve még fél órát pároljuk, majd 200 fokra emeljük a hőt, a fóliát levesszük, meglocsoljuk a pecsenyeszafttal, és szép pirosra sütjük.

Vajas krumplipürével tálaljuk és a sült almákkal, de készíthetünk hozzá párolt lilakáposztát és sült burgonyát is mellé.

Jó étvágyat hozzá!

Naponta frissülő Márton-napi programok a www.travelbooggie.hu portálon!

 

Forrás: cookta.hu

5.0

Finomsági faktor
BANNER_tb

Szólj hozzá!

Your email address will not be published.

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

BANNER_tb